gazeta dielli

Dielli Dielli | The Sun. Albanian American Newspaper Devoted to the Intellectual and Cultural Advancement of the Albanians in America | Since 1909. Featured News Opinion PROF. ARBEN IVANAJ KERKON VËMËNDJE NDAJ SËMUNDJEVE KRONIKE, DHE RRITJE TË KAPACITETEVE DIAGNOSTIKE DHE TË REANIMACIONIT. Gazeta Dielli Gazeta Dielli, The Bronx. 13K likes. Gazeta Dielli nisi botimin ne SHBA me 15 Shkurt 1909. Opinion – Gazeta Dielli Dielli | The Sun. Albanian American Newspaper Devoted to the Intellectual and Cultural Advancement of the Albanians in America | Since 1909. Covid-19 -What happens after a positive test and what to expect next. September 22, 2020 by dgreca *By: Dr. Pashko R. Camaj, Doctor of Public Health Sciences-Eight months after the initial outbreak, in many places across the country and the world, cases. QEVERISJE – Dielli Dielli | The Sun. Albanian American Newspaper Devoted to the Intellectual and Cultural Advancement of the Albanians in America | Since 1909. QEVERISJE. September 22, 2020 by dgreca. Astrit Lulushi-Në lashtësi, shumica e filozofëve ishin ose në favor të demokracisë ose nuk kishin ndonjë mendim për të. Disa, si Sokrati, Platoni dhe Aristoteli, thuhet se ishin kundërshtarë të demokrac Gazeta Dielli Gazeta Dielli. 928 likes · 26 talking about this. Lajmi i fundit nga Aktualiteti, Politika, Sporti, Showbizi, Shëndetësia etj. Informohu i pari nga media... BASHKIMI – Dielli Dielli | The Sun. Albanian American Newspaper Devoted to the Intellectual and Cultural Advancement of the Albanians in America | Since 1909. BASHKIMI. August 26, 2020 by dgreca. NGA LEK MIRAKAJ- Është thirrja më e përdorur në këtë fillim fushatë për zgjedhjet e ardhshme politike.E artikulojnë opinionistë,politikanë e demokratë të vërtetë. Të gjithë nisën nga dëshira për. Annabel Li 21.07.2020  · Dielli | The Sun. Albanian American Newspaper Devoted to the Intellectual and Cultural Advancement of the Albanians in America | Since 1909. Annabel Li-Edgar Allan Poe. July 21, 2020 by dgreca (Shqipërim nga Astrit Lulushi)-Shumë e shumë vite më parë,/ Në një mbretëri buzë detit, Jetonte një vajzë,/ Të cilën mund ta njihni/ Me emrin Anabel Li;/ Ajo jetonte vetëm me një mendim. DETET TONA – Dielli 04.07.2020  · Dielli | The Sun. Albanian American Newspaper Devoted to the Intellectual and Cultural Advancement of the Albanians in America | Since 1909. DETET TONA. July 4, 2020 by dgreca. Astrit Lulushi/ Disa civilizime të lashta përdornin shprehjen “shtatë dete” për të përshkruar trupat e ujit të njohur në atë kohë. Romakët e lashtë i quanin lagunat e ndara nga deti afër Venecisë. Kalket e shëmtojnë gjuhën tonë – Dielli 09.09.2020  · Dielli | The Sun. Albanian American Newspaper Devoted to the Intellectual and Cultural Advancement of the Albanians in America | Since 1909. Kalket e shëmtojnë gjuhën tonë . September 9, 2020 by dgreca. Shkruan:Qamil S. Dardhankodra-Kanada-* Kalket janë përkthime fjalë për fjalë nga nji gjuhë tjetër, në gjuhën tonë, përkthimi nuk asht vetëm përkthim por asht edhe rikrijim. ILLYRIA Gazeta shqiptaro - amerikane “Illyria" u themelua në New York, në qershor 1991, duke simbolizuar agimin e një epoke të re në historinë e shqiptarëve të Amerikës. Ajo synonte të ndihmonte në pavarësimin e Kosovës, në fitoren e demokracisë në Shqipëri, transformimin përgjithmonë të jetës së shqiptarëve në trojet e tyre. Trashëgimtare dhe dishepull e Nolit dhe Konicës. Gazeta Dielli Gazeta Dielli. 804 likes. Dielli is a newspaper published in the United States Vatra (The Hearth) historically protected the rights of the Albanians in... Gazeta Dielli Gazeta Dielli. 1 hr · SULEJMAN GASHI, BELOVED COLLEAGUE AND FRIEND, PASSED AWAY AT 61. by Rafaela Prifti-DIELLI. A career journalist, a professional translator and a highly respected colleague, Sulejman Gashi passed away at 61. For those of us, who had the incredible fortune of knowing and working with him, there is a profound sense of loss. Vatra President Elmi Berisha expressed … Gazeta Tema – Gazeta me e lexuar shqiptare Gazeta britanike ‘Financial Times’ njoftoi se do të zhvillohet një provë klinike në Britaninë e Madhe, gjatë së cilës vullnetarët do të … 23 Shtator, 2020 20:36 | 0 Komente. Lukashenko blindon kryeqytetin për ceremoninë sekrete të betimit si president. Presidenti bjellorus Alexander Lukashenko, rizgjedhja e të cilit në votën e kontestuar të gushtit ka sjellë disa javë. ZEF PËRNOCA, VATRANI I DEVOTSHËM, NDËRROI JETË – Dielli. Dielli | The Sun. Albanian American Newspaper Devoted to the Intellectual and Cultural Advancement of the Albanians in America | Since 1909. ZEF PËRNOCA, VATRANI I DEVOTSHËM, NDËRROI JETË . August 24, 2020 by dgreca. Një Lajm i dhimbshëm për familjen Përnoca në SHBA dhe në Shqipëri, për miqtë, për vatranët, për komunitetin: Sot, e Hënë 24 Gusht 2020, ndërroi jetë në Shtëp Gazeta Tema – Gazeta me e lexuar shqiptare We use cookies to improve your experience. By your continued use of this site you accept such use. To change your settings please see our policy. Gazeta Dielli – në shtator e përmuajshme pas një mungese. Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Pas një ndërprerje prej 2 vjetësh, në muajin shtator gazeta Dielli do të shohë përsëri dritën e botimit. Një nga gazetat më të herëshme shqiptare, e themeluar nga Noli e Konica, dhe organ i federates mbarë shqiptare të Amerikës Vatra, kohët e fundit gazeta Dielli shënoi 100 vjetorin e … Dielli Dielli is a newspaper published in the United States by Vatra, the Pan-Albanian Federation of America.. History. Dielli started on February 15, 1909, as a political-patriotic newspaper of the Besa-Besën society of Boston, Massachusetts, one of the main organizations of the Albanian diaspora in the US.Its first manager was George Konda. In 1912, "Besa-Besën" and other Albanian-American. GAZETA DIELLI gazeta dielli LAJME Dielli is a newspaper published in the United States by Vatra, the Pan-Albanian Federation of America . Gazeta Dielli Gazeta Dielli. 1 Std. · Si ta shohim 11 Shtatorin më 2020. Refleksione nga Rafael Floqi-DIELLI “Sulmet e 11 shtatorit kishin për qëllim të thyejnë shpirtin tonë, shkruan ish-kryetari i Bashkisë të NewYork-ut, RudyJuliani. Në vend të kësaj ne kemi dalë më të fortë dhe më të unifikuar. Ne ndiejmë përkushtim të përtërirë ndaj parimeve të lirisë politike, ekonomike dhe. Gazeta Dielli Vitin e ardhshëm 2021 ka edicionin e 20-të jubilar/ Gazeta DIELLI nga korrespondenti në Kosovë Behlul Jashari RAHOVEC, 24 Gusht 2020/ Në Kosovë Festa e Vjeljes së Rrushit - Festivali Hardh Fest në Rahovec këtë verë vjen me “Online edition”, më datë 4, 5 dhe 6 Shtator 2020. Kjo si pasojë e situatës së krijuar nga pandemia Covid-19. Ky edicion treditësh i Hardh Fest do të. Gazeta Dielli PRISHTINË, 26 Gusht 2020-Gazeta DIELLI/ Kryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, bashkë e ministrin e Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj, kanë mbajtur konferencë për media pas mbledhjes së Qeverisë, në të cilën është miratuar Master-Plani për organizimin e vitit të ri shkollor 2020-2021 në kushte të pandemisë. Kryeministri Hoti, me këtë rast, tha. Gazeta Dielli Gazeta “Dielli” në kronikën qe publikoi sjell edhe këtë hollësi:Megjithëse dr. Tsina kishte të drejtë që pas diplomimit të hapte zyrë mjeksie kudo në Amerikë të Veriut, me që provimet i kreu me sukses përapara se të përfundonte viti shkollor në Universitet,- këtë mot ajo do të hyjë për praktikë në Neë England Hospital for Ëomen and Children. Gazeta Dielli Gazeta DIELLI nga korrespondenti në Kosovë Behlul Jashari. PRISHTINË, 21 Gusht 2020/ Para 3 vitesh ka ndërruar jetë kryeministri i votuar në Kuvendin e zgjedhjeve të para në Kosovën e lirë, Bajram Rexhepi, i cili më parë pas luftës ishte edhe kryetar i parë bashkie në Mitrovicë. Në të njëjtën ditë e votim në Kuvend kur u zgjodh Ibrahim Rugova president i parë i Kosovës. Gazeta Dielli Gazeta Dielli. Heute um 08:18. PËR TY QË DESHE TË ISHE LULE! - Shhkrimtares disidente Musine Koka... lari- AGIM XH.DËSHNICA-BOSTON- Motër e muzave, Musine, të pret qyteti ndër legjenda, Mali i Gjerë, shtëpitë përpjetë, me lule, gjethe sipër muresh, teqe, selvi në qiell lartuar tek sillen retë mbi kala, mbi Argjironë ndër mendime, në gji fëmijën me dridhërimë! Ja. Gazeta Dielli Gazeta Dielli. 26 अगस्त को 7:55 पूर्वाह्न बजे · BASHKIMI. NGA LEK MIRAKAJ-DIELLI . Është thirrja më e përdorur në këtë fillim fushatë për zgjedhjet e ardhshme politike.E artikulojnë opinionistë,politikanë e demokratë të vërtetë. Të gjithë nisën nga dëshira për të ndryshuar situatën e pa precedentë të pa shpresë ku e ka katandisur

gazeta dielli the sun

Gazeta Dielli ATHETARZMI NË SOFRËN E DIELLIT Bajame Hoxha - Çeliku Bajame Hoxha (Çeliku)/ DIELLI.com DY POEZI PËR PATRIOTIN QAZIM GJANA / Në t’naltat male o Luma trime, Ke pas njoftë... Gazeta Panorama ONLINE Gazeta Panorama Online, botim i Panorama Group, gazeta më e madhe në Shqipëri, lajmet e fundit, lajm i fundit, lajme në çdo kohë, e përditshme e pavarur, Gazeta Panorama është gazetë e përditshme në gjuhën shqipe, botohet në Tiranë, Shqipëri. Aktualisht ajo është gazeta më e madhe dhe si rrjedhojë më e shitura në vend, gjithashtu portali i saj online eshte portali. Gazeta Dielli Gazeta Dielli. 4 Std. · Roli parapolitik i kishës serbe dhe zgjedhjet në Mal të Zi Nga Akri Çip-DIELLI Sot, në 30 gusht, Mali i Zi do të organizojë zgjedhjet e pesta parlamentare që nga shpallja e pavarësisë në vitin 2006. Për shkak të një sërë faktorësh të brendshëm dhe të jashtëm, rëndësia e këtyre zgjedhjeve ka tërhequr interes të madh në rajon dhe më gjerë. Gazeta Dielli Facebook पर Gazeta Dielli को और देखें . लॉग इन करें. खाता भूल गए? या. नया अकाउंट बनाएँ. अभी नहीं. संबंधित पेज. Pan Albanian Federation of America Vatra (the Hearth) DC Chapter. गैर-लाभकारी संगठन. Mid'hat Abdyl Frashëri. सार्वजन Teleskopi më i madh i Evropës kap pamje mahnitëse të. Dielli ndodhet më shumë se 150 milionë kilometra larg larg Tokës, por pamjet e reja, të siguruara nga teleskopi më i madh në Evropë, e shfaqin strukturën e këtij ylli më në hollësi se kurrë më parë. Duke e përdorur teleskopin më të madh evropian, të njohur si Gregor, shkencëtarët kapën hollësi mahnitëse të evolucionit të pikave të Diellit dhe dizajnin kompleks të. Gazeta Dielli Gazeta “Dielli” ka botuar herë pas here për Atjon Zhitin, shkrime të tij dhe ç’kanë shkruar për atë, poezi, përkthime, vizatime të Atjonit, etj. Atjoni sot, në këtë 30 gusht, do mbushte 25 vjeç. Me këtë rast sapo doli në Prishtinë libri “Jam Atjoni”. E shfletojmë, për të kujtuar se kush ishte ai. Ndërkaq na del që në krye ajo që tha dhe shkruajti për Atjonin. Gazeta Dielli Facebook पर Gazeta Dielli को और देखें . लॉग इन करें. या. नया अकाउंट बनाएँ. Facebook पर Gazeta Dielli को और देखें. लॉग इन करें. खाता भूल गए? या. नया अकाउंट बनाएँ. अभी … VOAL GAZETA DIELLI, SI ZËDHËNËSE E FUQISHME E FEDERATËS PANSHQIPTARE TË AMERIKËS ”VATRA” Nga DALIP GRECA/* E Djelë, 06.09.2013, 06:24pm (GMT+1) Është kënaqësi që t’ju raportoj sot në Kuvendin e riëprtëritjes dhe rigjallërimit të Vatrës si editor i Diellit. Është e fundmja e gazetave të Rilindjes Kombëtare, që vazhdon të jetë në botim. Ndërsa Vatra jonë nesër (28. Gazeta Dielli Gazeta Dielli. 18 अगस्त को 7:43 पूर्वाह्न बजे · Votoni për Gucinë shqiptare ” Votoni për Listat shqiptare” NGA ESAD GJONBALAJ-DIELLI . Qe nga rënia e sistemit monist dhe fillimi i pluralizmit politik në Mal të Zi shqiptarët gjithnjë ishin pre manipulimeve dhe shantazhimeve të llojllojshme. Vota e jonë me kalimin e kohës shkoj duke u. Gazeta Dielli Gazeta Dielli. 3 अगस्त को 9:27 पूर्वाह्न बजे · …."Më bini prapë bre burra, se s'kam vdekë hala!... Albana Lifschin-Nderroi Jete Ndue Mëlyshit, një nga kundërshtarët më të vendosur të pushtetit komunist, i hedhur dy herë nga CIA, si parashutist atë kohë… - Në mes të këtij rreshti fotosh është babai i tij Gjon Mëlyshi-bajraktar i.

gazeta dielli ne amerik

Gazeta Dielli Gazeta DIELLI nga korrespondenti në Kosovë Behlul Jashari. RAHOVEC, 24 Gusht 2020/ Në Kosovë Festa e Vjeljes së Rrushit - Festivali Hardh Fest në Rahovec këtë verë vjen me “Online edition”, më datë 4, 5 dhe 6 Shtator 2020. Kjo si pasojë e situatës së krijuar nga pandemia Covid-19. Ky edicion treditësh i Hardh Fest do të mbahet nën slloganin “Shnosh si kokrra”. Slogani. dielli Etiketë: dielli 111 vjet nga themelimi i gazetës “Dielli”, editori i parë i saj ishte Fan Noli. Posted on 15 Shkurt, 2020 16 Shkurt, 2020 by Kult Plus. Sot është ditëlindja e 111-të e gazetës “Dielli”, të vetmes gazetë që vjen nga koha e Rilindjes Kombëtare, dhe që ende botohet në print SHBA, dhe e përditshme online e rrjetet sociale.. Gazeta Dielli Gazeta Dielli është në Facebook. Bashkangjitu në Facebook për t'u lidhur me Gazeta Dielli dhe të tjerët që mund t'i njihni. Facebook fuqizon shkëmbimet mes njerëzve dhe bën botën të hapur e më të lidhur. 100 Gjate kesaj kohe gazeta DIELLI u be e perditshemnen nen drejtimin e zotit Kost Chekrezi. Gjate kesaj kohe u organizua trupa vullnetaresh, u themelua Banda VATRA ne udheheqjen e Prof. Thoma Nasit, u emeruan gjithashtu delegate ne Londer me ne krye te nderuarin Mehmet Konitca. Ne afersi te fundit te luftes te pare boterore me qershor te vitit 1917 , VATRA hapi Fushaten Historike per Shpetimin E. Gazeta Dielli, 110 vjet 07.04.2019  · Në 110 vjetorin e gazetës Dielli, Federata Panshqiptare Vatra mblodhi më 6 prill në Nju Jork studiues, historianë e aktivistë në një konferencë shkencore. GAZETA DIELLI – 110 Në çerekun e parë të shekullit 21, gazeta Dielli, më e vjetra ndër gazeta shqiptare, kujton 110-vjetorin e daljes në dritë. Shumë gjëra kanë ndryshuar, por shumë gjëra gjithnjë vazhdojnë të jenë të ngjashme me situatat e sotëme aktuale politike dhe mediatike, me të cilat përballet edhe sot, jo vetëm Vatra e Dielli dhe komuniteti shqiptaro-amerikan në veçanti, por edhe. Gazeta Dielli, urë lidhëse për bashkëpunimin e gjatë mes. Gazeta Dielli, përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka shkruar rreth lidhjes së ngushtë mes vatranëve të Amerikës dhe arbëreshëve të Italisë që prej vitit 1968. Prandaj në këtë postim, theksohet se bashkëpunimi mes shqiptarëve në Itali dhe atyre në Shtetet e Bashkuara të Amerikës vijon të jetë ende sot pas më shumë se 5 dekadash. Për më shumë bëhu pjesë. gazeta Dielli Gazeta Dielli, organi më i vjetër mediatik në gjuhën shqipe në ekzistencë të pandërprerë mbushi 110 vjet. Faqet e gazetës që vazhdon të informojë komunitetin shqiptaro-amerikan kanë qenë një pasqyrë e furtunave historike nëpër të cilat ka kaluar kombi shqiptar, …